A külső-belső harmónia tanulható?
Sokszor mondják, hogy hiába tip-top valaki kívülről, de ha nincs meg az a bizonyos belső kisugárzás, akkor mit sem ér az egész. Valljuk be ez azért fordítva is igaz. Ez megint a tyúk-tojás esete, hogy egyik sincs a másik nélkül. Ugyan ezt mondhatjuk el a lelki harmónia és a bennünket körbevevő környezet kapcsolatáról is. Mivel a téma nem idegen számomra, sok mindent tudtam már a témában, de egy workshop keretein belül a sok apró részlet összeállt egy egészé.
Bevallom, egy kicsit ódzkodva nyomtam meg a jelentkezés gombot az egynapos "Rendezett lélek-rendezett otthon" tréningre, mert nem voltam igazán feldobva attól, hogy a teljes szombatomat egy teremben töltöm, de utólag állíthatom, hogy minden percét élveztem a workshopnak!
Mit jelent a boldogság?
Csontos Tímea coach különböző technikákkal elkezdte feszegetni ezt a kérdést, amelyre mindenkinek saját magának kell megtalálnia a választ, mert sajnos vagy nem sajnos, ez nem egy egzakt módon körülírható állapot. De az a jó hír, hogy megvannak hozzá azok a megfelelő kérdések, amelyekkel az igazi bensőnket, az elnyomott vágyainkat felszínre lehet hozni, és saját magunkkal diskurzust tudunk arról indítani, hogy hol tartunk most, mit csinálunk, és ezek a cselekedetek mennyire szolgálják azt, hogy akár már rövidtávon is boldognak érezhessük magunkat.
Boldogság feltételek nélkül?
A legnagyobb problémát az jelenti, hogy a boldogságot feltételhez kötjük, majd csalódunk, ahelyett, hogy tisztába lennénk az értékrendünkkel és céljainkkal, és ezek mentén élnénk a mindennapokat. Igen sok mindenben magamra ismertem, és szembesültem azzal, hogy nem biztos, hogy a megfelelő módon közelítettem a témához.
Mit is jelent ez kicsit pontosabban? Teljesítmény orientált társadalmunk rányomja a bélyegét a mindennapjainkra is. Majd, ha ezt a vizsgát megcsináltad, mehetsz szigorlatozni, majd ha megvan a diplomád, lesz egy jó állásod, majd, ha megcsináltad a projectet lesz előreléptetés vagy fizetésemelés. Ebből adódóan mindig várunk valaminek a bekövetkezésére, hogy attól a ponttól majd jobb lesz minden.Ezt kivetítjük a magánéletünkbe is: majd ha lesz párkapcsolatom, boldog leszek, majd ha lesz saját lakásom boldog leszek, majd ha születik egy gyermekem boldog leszek, majd ha lesz autóm boldog leszek.... de valahogy ez a vágyott boldog vagyok állapot nem következik be, vagy maximum igen rövid időre.
Timi, elég szépen útmutatóval engedett bennünket utunkra, hogy a harmóniát és a boldogságot először magunkba keressük, mert az első lépés a változáshoz a rendezett lélek.
Rendezett otthon = egy lépéssel közelebb a boldogsághoz?
Vannak helyek, vannak terek, ahol azonnal jól érezzük magunkat, de nem tudnánk ennek az okát megmondani. Ezzel szemben, ha belépünk egy olyan helyre, ami taszít, azonnal érezzük, és talán nevén is tudjuk nevezni, hogy mi az, ami zavar bennünket.
A legnagyobb probléma akkor van, ha ez a hely a saját otthonunk. Sokszor nem tudjuk megfogalmazni, hogy miért is nem érezzük jól magunkat, ilyenkor lehet nagy segítség egy otthonszervezési tanácsadó, aki kívülállóként olyat is lát, amit mi nem veszünk észre.
Neked hány tárgy van az otthonodban?
Cserta Szandra egy megdöbbentő számmal kezdett el a tudatos otthonszervezés fontosságáról beszélni: egy ameriaki háztartásban 300.000 tárgy van. Ha ezt a magyar viszonylatokhoz megharmadoljuk, akkor is átlagosan 100.000 tárgy van az otthonunkban, aminek ha nincs meg a megfelelő helye illetve rendszere, akkor nagyban hozzá tudnak járulni a mindennapi stresszhez és frusztrációhoz. Materialista világunk egyik boldogsági mérőszáma a birtokolt tárgyak mennyisége és milyensége, de ha jól belegondolunk, melyik születésnapunkra emlékszünk vissza élesebben, amikor valamilyen századik tárgyat kaptuk meg, vagy amikor valamilyen különleges élményben volt részünk?
A tárgyak száma jellemzően sokkal nagyobb mértékben nő az otthonunkban, mint ahogy megszabadulunk tőlük, viszont ha tudatosan csak azokat a tárgyakat tartjuk meg, amelyek valóban boldogságot okoznak és funkcionalitásuk is van, akkor egy sokkal rendezettebb és harmonikus otthont kapunk. Szandrától rengeteg gyakorlati tanácsot és feladatot kaptunk, többek között, hogy hogyan érdemes a ruhákat hajtogatni. Ez eléggé banálisnak tűnhet, pedig nem az :-) Ahogy hazajöttem, át is pakoltam a zoknis fiókokat, és azóta sokkal gyorsabban megy a reggeli készülődés. A következő a gardrób átrendezése lesz.
Szandra most kezdett el egy egy hónapos ingyenes videókurzust: "Napi Rendszerezős Egypercesek" regisztrálj, hogy rövid, lényegre törő, hasznos tippeket kapj a rendszerezéshez >>>
A stresszmentes karácsonyi kurzushoz pedig még a héten csatlakozhattok, itt megtudhatod, hogy hogyan tudod idén igazán kiélvezni az ünnepi hangulatot >>>
Ezek is érdekelhetnek: