A propolisz jótékony hatásai
Ha azt mondom propolisz, rávágod, hogy persze-persze, a méhek csinálják. De valójában tudod, hogy mi is ez a ragacsos anyag, hogyan lesz belőle az ember számára fogyasztható oldat és mire is jó pontosan? Ha nem, akkor érdemes velem tartani egy rövid utazásra egy kaptárba, amely a lakásodban fog véget érni, és sok új információval felvértezve nyúlhatsz baj esetén ehhez a csodálatos, természetes anyaghoz.
Mi is az a propolisz?
A propolisz vagy más néven méhszurok, egy ragacsos, gyantát tartalmazó, antibakteriális hatású anyag. A gyantát a méhek különböző fákon és bokrokon gyűjtik (pl. erdeifenyőkön, vörösfenyőkön, lucfenyőkön, feketefenyőkön, vadgesztenyén...és a kaptárban viasszal és virágporral elegyítik. A méhek ezt az anyagot tömítőanyagként használják a kaptárban, hogy elfedjék vele a maximum 6 mm nagyságú réseket, tereket, így védik magukat a huzattól, a nedvességtől és a mikrobáktól.
Mit tartalmaz a propolisz?
A propolisz 60 különbözőféle hatóanyagot tartalmaz, gyógyhatása régóta ismert, és már az ókorban is használják gyógyászati célokra. A méhgyanta B-, C-, E-vitamint és biotint, nyomelemeket és ásványi anyagokat (vas, króm, réz, cink, mangán, vanádium és szilícium), valamint esszenciális zsírsavakat és enzimeket és sok más növényi hatóanyagot, úgynevezett bioflavonoidot tartalmaz. Ezek mind hozzájárulnak az egészséges immunrendszer fenntartásához.
Hogyan lesz a propoliszból tinktúra?
Az egyik legismertebb módszer, hogy a propolisszal borított rácsot két napra fagyasztóládába helyezik, majd a megdermedt, törékeny gyantát kikaparja, és egy edényben összegyűjti, majd feldarabolják. Ezután annyi 80%-os alkoholt öntenek rá, hogy elfedje és a 2-3 hétig reggel és este alaposan felrázzák. Ha már szép sötét színű az oldalt, akkor le kell szűrni és megfelelő mennyiségben fogyasztani.
A propolisz jótékony hatásai
- antibakteriális, antibiotikus (torok és szájgyulladás-, húgyúti fertőzés, prosztatagyulladás)
- antidepresszáns (jó hatással van idegi kimerültség, klimax okozta fejfájás esetén)
- méregtelenítő (túlzott alkohol és nikotin fogyasztás esetén segít regenerálódni)
- regeneráló és sebgyógyító hatású
- erősíti az immunrendszert
A propolisz tinktúra jótékony hatásai:
- Elősegíti a vér- és csontképződést
- Gyorsítja a csont- és porcszövet gyógyulását
- Kedvező a hatása a tüdő és a vérkeringés működésére
- Fogágy-megbetegedéseknél, ínygyulladáskor ecsetelőként alkalmazható
- Gyomor- és nyombélfekélyre hatásos
- Vese- és májgyulladásnál eredményesen használható
A konkrét adagolásról mindenképp érdeklődj az értékesítési helyen, vagy olvasd el az útmutatót. Töményen ne alkalmazd, csak hígítva!
A méhek szorgos munkája nélkül szegényebbek lennénk mi is, és a természet is, hiszen a növények közel 80%-a rá van szorulva a beporzásra! Védjük a méheket, mert nélkülük mi sem élhetünk!
Ha tetszett a bejegyzést, nyomj egy lájkot és csatlakozz a Smarta Facebook közösséghez!
Ezek is érdekelhetnek:
Levendulaolaj - ezekre használd!_
7 ok, amiért érdemes minden nap paradicsomot fogyasztani