10 dolog, amitől azonnal szabadulj meg a konyhádban!
Költözéskor mindenki lelkesen szelektál, kidobál egy csomó kacatot leginkább azért, hogy kevesebb dolgot kelljen bedobozolni, de amikor megtaláljuk a viszonylag hosszútávon is élhető otthonunkat, valahogy elkezdünk leszokni erről a szelektálásról, és elkezdjük gyűjteni, tárolni azokat a kacatokat, amelyeknek semmi haszna már a lakásban. Ilyenkor nézünk elképedve, hogy anno 40m2-en is elfértünk, most meg már a dupláján sem. Pedig, ha megszabadulnál a tényleg felesleges tárgyaktól, ismét lenne mindennek helye!
Pakolunk, szortírozunk
Én pont egy éve kezdtem neki egy szisztematikus selejtezésnek és azóta próbálok arra figyelni, hogy ne vegyem magam körül sok felesleges tárggyal. Ebben valószínű sok szerepe volt Cserta Szandrának is, akivel egy éve fogattunk egy videót és segített a mindig káoszban lévő szekrényeimben kialakítani egy rendszert és "rávett", hogy megszabaduljak jó néhány dologtól. Azóta rendszeresen követem az ő videóit is, ami mindig arra inspirál, hogy tényleg csak a szükséges dolgokkal vegyem körbe magam.A nagymamám nemrég elköltözött a régi házából, ahol több, mint 50 évet élt, és szerintem sejtitek, hogy mi minden került elő a pakolásnál. Pár avítt dolognak örültem, és arra le is csaptam, mert nagyon jó lesz fotós kellékeknek, hiszen rendszeresen osztok meg az Instagramon is tartalmakat, de egy jó része szemetesért kiáltott.
De nézzük, hogy mi az a 10 dolog, amitől Te is szabadulj meg még ma a konyhádból, mert hosszútávon semmi értelme tartogatni.
10 dolog, amitől még ma válj meg a konyhádban!
1. Régi konyhai eszközök
Ha valami már eltört, kicsorbult, megolvadt, elrozsdásodott, és emiatt nem szívesen használod, sőt már évek óta használatlanul porosodik, akkor ideje kiselejtezni. Legyen szó rozsdás tésztaszűrőről - gondolom, Te se szeretnéd, hogy a család a vacsorával együtt egy adag rozsdát is elfogyasszon -, kicsorbult pohárról, megolvadt spatuláról, menniük kell!
2. Egészségre káros edények
Ha még főzöl bennük, akkor hagyd abba, ha meg nem, akkor ne tárold! Rozsdás fazekak, össze-vissza karcolt teflon bevonatos serpenyők, lepattogott zománcos lábasok nem valóak a konyhába!
3. Nem használt háztartási készülékek
Mindegy, hogy nászajándék, karácsonyi meglepetés vagy egy hirtelen, és elhamarkodott döntés áll a készülékek hátterében, ha nem használod, akkor add el, ajándékozd el, vagy ha már olyan öreg, hogy nem is nagyon működik, akkor add le egy arra kijelölt helyen. Mi minden elférne a használaton kívül fritőz helyén, ugye?
4. Nejlon szatyrok garmada
Egyik kedvenc témám, amiről rengeteget tudok beszélni. Az egyik fő kérdés, hogy miért kerül be számolatlanul az otthonunkba a nejlonszatyor? Ott van a rengeteg alternatíva, a textil bevásárló szatyor, a zöldséges-gyümölcsös vászon tasak.... Ha eddig még nem tetted meg, hozd meg most a döntést, hogy száműzöd otthonodból a nejlon szatyrokat és zacskókat. Nézd meg, hogy azt a fiókot, szekrényt, amibe most tömködöd a koszos, szagos zacskókat mire tudnád használni? Ugye lenne mit ott tárolni a szemét helyett? A meglévőeket fogd be szemeteszsáknak, de miután eltüntetted, ne engedd, hogy újra gyűljön!
5. Rongyos törlők
Ha a konyharuhák, törlők, edényfogók kilyukadtak, elhasználódtak, tele vannak olyan foltokkal, amiket már semmilyen folteltávolítási trükk nem hoz ki, akkor ideje búcsúzni tőlük. Sokkal jobb érzés tiszta, rendezett eszközökkel dolgozni, mint olyanokkal, amelyek tiszta állapotban is úgy néznek ki, mintha autószereléshez használták volna őket!
6. Mosogatószivacs
Te mikor cserélted utoljára a mosogató szivacsodat és a konyhai pultod letörlésére használt rongyot? Tudod, hogy a nedves közeg a legjobb táptalaja a baktériumoknak? Ha fontos számodra a higiénia, akkor ne csak konyhádat tarts tisztán, de azokat a törlőket és szivacsokat is amikkel takarítasz! Ha már a dörzsi rész lekopott, büdös a rongy, akkor nincs mire várni, ki kell kukázni!
7. Befőttes üvegek és tetők
Kezeket fel, akinek nem áll halomban az üres befőttes üveg, amelyiknek nincs meg a teteje, vagy egy csomó tető, amihez nem tartozik üveg. Nézz végig őket még egyszer, és ha tényleg hiányosak, és az üveg nem szabvány, amihez esetleg a későbbiekben tudod pótolni a tetőt, akkor irány a szelektív hulladékgyűjtő!
8. Régi, bontott kávé
Aki hasonlóan, mint én imádja a finom kávét, tudja, hogy nem ildomos túl sokáig tartogatni egy-egy csomaggal, főleg ha ki is van nyitva a csomag, és az még ráadásul őrölt is. Érdemes inkább szemes kávét vásárolni, és ha nem automatával, hanem kotyogóssal főzöd, akkor minden főzés előtt frissen őrölni. De még is sem érdemes 6 hónapnál tovább fogyasztani egy bontott tasak kávét, mert már nem lesz olyan az élvezeti értéke. Ha már nem jó az illata, esetleg már nincs is, semmilyen az íze, akkor ideje egy új csomag után nézni!
9. Savanyúság a hűtő hátsó részéből
Ismerős helyzet ugye? A sok bontott üveg mögül előkerül egy uborka vagy egy cékla, amire már nem is emlékszel, hogy mikor került oda. Mielőtt lelkesen nekiállsz falatozni, nézd meg a szavidejét, ha házi, akkor pedig gondolkozz rajta, hogy mikor került oda be. Ha nem emlékszel, akkor kukába vele!
10. Azonosíthatatlan fagyasztott áru
A rendszeres selejtezés részeként én is átnéztem a fagyasztómat, és sajnos néhány dolog ki lett kukázva. A fiók alján találtam 2 éve lejárt húst - fagyasztás ide vagy oda, ilyet már nem tanácsos megenni -, és ismeretlen időkből származó töltött káposztát is. Ha már te se emlékszel, hogy az adott kész étel mikor került be, vagy gyanúsan régi a szavideje egy terméknek, akkor azonnal kukázd ki, mielőtt ételmérgezés lenne a vége.
Hamarosan itt a hétvége, nincs is más hátra, selejtezésre fel! ;-)
Ezek is érdekelhetnek:
5+1 jó tanács a rendezett konyhához
Milyen gyakran kell mosni az ágyneműt, a törülközőt, a konyharuhát?