9+1 tipp a babaszoba berendezéséhez
A babavárás egyik legizgalmasabb szakasza, amikor kiderül, hogy fiunk lesz vagy lányunk, és elkezdjük megálmodni a babaszobát. Hetekig, hónapokig tervezgetünk, majd elkezdjük az alapos érvekkel alátámasztott vásárolgatást, hogy amire a pici világra jön, minden készen álljon a fogadására! Tapasztalatból tudom, hogy a kezdeti "végre vásárolhatok babacuccokat" lelkesedést megtöri az a pont, amikor rájövünk, hogy túl nagy mindenből a választék és kezdünk elveszni abban, hogy mire is van valójában szükségünk az első hónapokban. Szeretnék ebben nektek egy kicsit segíteni, és összegyűjtöttem a 10 tippet, amit mindenképp vegyetek figyelembe a babaszoba tervezésnél!
A gyermekvállalás költséges, hiszen nem csak a testünk változik meg egy rövid időre, és kiállt új ruhadarabokért, de az egész életünk, és egymás után jöhetnek olyan költségek, amelyekkel előre nem számoltunk. Éppen ezért, azzal kezdjétek az egész tervezést, hogy határozzátok meg, hogy mennyi a pénzügyi keret a babaszobára. Ez azért fontos, hogy elkerüljétek azt, hogy néhány költségesebb darab miatt, a fontos apróságokra már ne maradjon keret, vagy túlköltitek magatokat és máshonnan kell elvenni azt az összeget.
A babátok az első pár hónapjában leginkább csak az ágyában vagy a ti ágyatokban fog feküdni, illetve kézben lesz, ezért a hintalónak és játéktároló szekrénynek nem kell a kezdő csomagba belekerülni, elég, ha csak a kívánság listán van, mert arra ráértek gyűjteni, vagy kérhetitek a későbbiekben ajándékba is a családtól.
De nézzük a legfontosabb dolgokat, amelyekkel foglalkoznunk kell, amikor a babaszobát tervezzük!
1. Kiságy, igényekre szabva
Kép: Mando Baby
Ennek a kiválasztására szánjatok időt, mert ebben fogja a gyermeketek a legtöbb idejét tölteni. Fontos, hogy olyan ágyat válasszatok, amelyet hosszabb ideig tud majd használni, azaz legyen állítható a fekvési magassága, legyen lehetőség leengedni az oldalát, 1-2 éves kora között jó, ha van kivehető rács, hogy tudjon ki-be mászkálni önállóan.
Érdemes nagyobb fekvőfelületűt választani, mert a legkisebb méretűeket pár hónapos korára kinövi, nem tud benne forogni, és újat kell vennetek. A legjobb, ha akár kisággyá is át lehet majd alakítani, így akár 3-4 éves koráig le van tudva az ágy téma. Ha pedig még ágy alatti tároló is van szetthez, akkor a kellékek tárolása is meg lesz oldva. Érdemes olyan gyártót keresni, aki akár személyre szabottan tud tanácsot adni és a meglévő bútorválasztékát a ti igényeitekhez alakítani.
A matrac kiválasztására is szánjatok időt, nagyon sokan a kókuszmatracra esküsznek - nekünk is az volt - mert nem mindegy, hogy milyen felületen alszik a pici.
2. Pelenkázó-komód, ne spórolj a méretével
Kép: Mando Baby
A második legtöbbet használt bútordarab a pelenkázó lesz. Itt se spórolj a hellyel, mert fontos, hogy ne csak a babád férjen el rajta kényelmesen, de minden praktikusan a kézközelben legyen, mert ha átraktad a pelenkázóra a picit, akkor nem hagyhatod ott egy pillanatra sem.
A méretet úgy választd ki, hogy a baba mellett maradjon annyi vízszintes felület, hogy a legszükségesebb dolgok elférjenek kényelmesen. Praktikus ha van fiókos része, ahova be tudod tárazni a ruhákat, pelenkákat, és minden szükséges kozmetikumot, hogy egyetlen mozdulattal mindent elérj.
3. Mosható tapéta
Hogy miért jó, ha a pelenkázó köré lemosható tapétát terveztek? Egyrészt a kicsit lekötik a minták - egy darabig-, így nyugodtabban meg tudod oldani a pelenkacserét, másrészt elkerülheted a pelenka-balesetek kellemetlen utóhatását. Mire gondolok? Sajnos a picik előszeretettel használják ki a pelusmentes pillanatokat és engedik szabadjára azt, aminek szerintünk a pelusban lenne a helye. Ilyenkor nagyon hasznos, ha a produktumot le tudod maradéktalanul mosni, és nem issza be a fal.
4. Ágy, a maminak
Tudom, nagy mértékben függ a babaszoba méretétől, de ha megtehetitek legyen egy ágy az édesanya részére is betéve a babaszobába. Én rengeteget használtam, az első pár napban azon aludtam, azon szoptattam, és rengeteg éjszakát (vagy pár órát az éjszakából) töltöttem ott. Én nem akartam a szülői ágyba "beszoktatni" a gyereket, viszont az borzasztóan kényelmetlen és kimerítő - mind a két szülőnek-, ha akár negyedóránként ki kell kelni az ágyból és átmenni a másik szobába a kicsihez, ahol csak egy székre vagy fotelre lehet leülni.
Ha van egy plusz ágy, vagy legalább matrac az első pár hónapban a kicsi szobájában, meg tudjátok könnyíteni a néha igencsak embert próbáló éjszakákat.
5. Sötétítés a nyugodt alvásért
A kicsik számára az alvás elengedhetetlen része a megfelelő és egészséges fejlődésnek. Nekik nem csak éjszaka, de napközben is szükségük van több óra alvásra. Azonban, amikor elkezdenek rájönni, hogy sokkal több izgalmas dolog van a világban, amit fel lehetne fedezni, elkezdenek dacolni, és nem akarnak napközben aludni, hiába fáradtak.
Ilyenkor segíthet az, ha már az első naptól megszokja azt a rutint, hogy amikor sötét van, aludni kell. A besötétítéssel párhuzamosan egyrészt tudja mi fog következni, másrészt a sötétben kevésbé tűnik izgalmasnak a világ.
A tervezésnél mindenképp gondold végig, hogy milyen sötétítéssel tudod a babád számára a napközbeni nyugalmat biztosítani. Azonban, ha ez nem elég, és úgy érzed, nem tudod hatékonyan elaltatni a gyermekedet, akkor fordulj szakemberhez tanácsért, mert a kialvatlanság nem csak a babádat, de az egész családot ki tudja készíteni.
6. Éjjeli fény, ne feledkezz meg róla
Az éjszakai szoptatás, pelenkacsere, vagy egyszerűen csak a kicsi ellenőrzése nem megy sötétben. Azonban a teljes díszkivilágítás sem szerencsés, mert ha teljesen felébred, akkor lehet szórakoztatni, vagy könyörögni neki, hogy hajnal 2-kor még ne akarjon felkelni.
Egy diszkrét, meleg fényű világítást mindenképp szerezz be, ami elegendő ahhoz, hogy egy peluscserét meg tudj valósítani, de mégsem ébreszti fel a picit. Én a sólámpámat vittem át a babaszobába, és azóta se kaptam vissza :-) De ma már számtalan, modern megoldás létezik, elég csak a telefonról vezérelhető led szalagra gondolni.
7. Ne legyen túlzsúfolt a tér
Kép: Bellamy
Az első pár hónapban tényleg elég a minimális berendezésre fókuszálni, a későbbiekben úgy is elkezdtek mindenfélét felhalmozni.
Arra pedig különösen figyelj, hogy ne legyenek fölösleges tárgyak a földön, amiben éjszaka eleshetsz, nekimehetsz, beütheted magad. Lehet, hogy jól néz ki egy zsámoly a szoba közepén, de amikor éjszaka félkómásan vonszolod magad, és megbotlasz benne, nem biztos, hogy szeretni fogod.
8. Foglalkozz a levegő minőségével
A pici babák és a kisgyermekek még fokozottabban ki vannak téve a levegő minőségének. Télen a száraz levegő, nyáron a por és a pollenek jelenthetnek problémát. Ráadásul náluk a leggyakoribbak a légúti megbetegedések, amelyekre gyógyszert sem lehet adni. A megfelelő levegőminőséggel, és olyan természetes módszerekkel, mint az aromaterápia, sokat tudunk segíteni. Azonban az sem mindegy, hogy milyen illóolajokat és milyen mennyiségben használunk. Érdemes szaktanácsot kérni olyan szakembertől, aki jártas az aromaterápiában.
9. Használj környezetbarát termékeket
Kép: Bellamy
A gyermekünk egészségét és annak megőrzését kiemelten kell kezelnünk, ezért nem mindegy, hogy milyen anyagok veszik őt körül a szobájában, ahol a napjának legjelentősebb részét tölti. Ma már szerencsére elérhetőek a környezetbarát falfesték mellett olyan bútorok is, amelyeket kifejezetten baba-barát festékekkel, felületkezelőkkel gyártanak.
+1 Inspirálódj a baba-mama expo-n
Ha még több inspirációra vágysz, és nem csak a babaszobát szeretnéd berendezni, de szükséged van babakocsira, kíváncsi vagy, hogy a mosi-pelus hogyan működik, milyen hi-tech kütyükkel tudjátok a mindennapjaitokat megkönnyíteni? Vagy csak egyszerűen szeretnél több információt gyűjteni arról, hogy hogyan tudtok jobban felkészülni a babavárásra, vagy jó lenne szakértőktől kérdezni az újszülött babáddal kapcsolatban?
Akkor látogassatok el november 22-23-24.-én a Baba-Mama Expo-ra, ahol akár még velem is találkozhattok, és készíthetünk együtt ízbombákat! :-)
A cikket a Baba-mama expo szervezője szponzorálta.
Ezek is érdekelhetnek:
5+1 élethelyzet, amikor jól jön egy babaőrző
Félsz, hogy a gyermeked leforrázza magát? Pedig nem kellene!
10 biztos jel, hogy száraz a levegőd!
Szmogos a levegő? Melyiket válasszam: légmosó vagy légtisztító?