Minden, amit a gázgrillezésről tudni akartál...
…de soha nem merted megkérdezni
Beköszöntött a nyár, ideje előszedni a gázpalackokat, a gázzal üzemeltethető, kültéri főző alkalmatosságokat, és belevágni a nyár egyik legklasszabb gasztrotevékenységébe, a szabadtéri sütésbe, főzésbe! Azok, akik évek óta rendszeresen grilleznek, valószínűleg már rég túl vannak a szezon első bbq oldalasán, vagy a házi hamburgeren, de azoknak, akik még csak most tervezik, hogy belevágnak ebbe a műfajba hoztam pár tippet és ötletet.
Gázzal való grillezés előnyei
1. A többféle kültéri grillmegoldás közül a gázzal végzett munka igényli a legkevesebb szakértelmet, hiszen a konyhában már megtanultunk vele bánni. Ha lejjebb tekerjük a szabályozót, akkor kevesebb lesz a hő, ha feljebb, akkor pedig mehet a hirtelen sütés. Szimplának hangzik, de ezt csak a gázgrillek tudják. Egy ilyen eszközzel akár egy komplett vasárnapi ebédet össze tudunk dobni a teraszon.
2. Pontosan emiatt, hogy mi állíthatjuk be a kívánt hőmérsékletet, és a sütő azonnal reagál a változásra, biztosak lehetünk benne, hogy nem sül túl és nem is marad nyers az étel. aki grillezett már, az tudja, hogy ez sem mindig evidens.
3. Gázzal akár egy lakás teraszán is dolgozhatsz, és nem kell lemondanod a grillezés hangulatáról.4. Könnyebben tisztíthatóak a készülékek, hiszen a sütögetés végén nincs az égésből megmaradt hamu, amit valahogy és valahova el kell takarítani, ráadásul a gázüzemű kültéri eszközök hamarabb ki is hűlnek, nem kell órákig várni, hogy a kerti parti után megkezdjük a romeltakarítást.
5. A szomszédjaink se fognak bennünket megutálni, hiszen gáz esetében nincs akár órákig tartó füstölés, mint a faszenes grilleknél.
Ezeket gondold végig, mielőtt belevágsz a gázgrillezésbe
1. Ha még nincs, akkor szükséged lesz egy gázpalackra, amelyet legkönnyebben interneten tudsz házhoz rendelni, és az üres palackot is ugyanígy cserélik, ki sem kell tenned a lábad a lakásból! Viszont arra figyelj, hogy ha kiürül vagy kevés van már a palackban, akkor pár nappal a kerti parti előtt rendelj, ne hagyd az utolsó percre!
2. Döntsd el, hogy hagyományos vagy gyors csatlakozós palackot szeretnél. Az utóbbihoz nincs szükséged semmilyen szerszámra, viszont érdemes ellenőrizni, hogy a készülék, ami hozzá szeretnél kapcsolni milyen kimenettel van szerelve.3. Győződj meg arról, hogy szivárgásmentesen csatlakoztattad-e. Ezt legkönnyebben szappanhabos vízzel tudod megtenni, de vannak direkt erre való, szórófejes eszközök is.
4. Gondold végig, hogy milyen célokra használnál leginkább egy kültéri főző alkalmatosságot, és jellemzően hány embert látsz vendégül, majd. Ez alapján válaszd ki a megfelelő eszközt.
Ha kíváncsi vagy, hogy milyen sokféle ételt lehet a grillen elkészíteni, akkor iratkozz fel most a YouTube csatornámra, és a kövesd a 2018-as grill sorozatomat!
Ha még többet szeretnél tudni a gázgrillezésről, akkor nézd meg ezt a videót is: