Így szoktasd rá gyermekedet az egészséges ételekre!
Minden szülő azt szeretné, hogy gyermeke egészséges legyen, szépen fejlődjön, és megegye a spenótot is, hiszen Popey is attól lett erős. Azonban nem elég ezt akarni tenni is kell érte, már a legelső pillanattól! Mint mindenben itt is a tudatosság, a felkészülés és az ösztöneinkre való hallgatás mellett a példamutatás a legfontosabb, hiszen gyors éttermi kajával a szánkban nem hangzik túl meggyőzően, hogy a káposztafőzelék milyen finom és meg kell enni, ugye? Jöjjön most egy csokornyi tipp, hogy hogyan tudod a gyermekedet rászoktatni az egészséges táplálkozásra!
1. Szánj időt a beszerzésre és a főzésre
A gyermekek az első időszakban úgy tanulnak, hogy utánoznak bennünket. Tehát, ha azt látják, hogy a szülők is megeszik a zöldségeket, este nem a csokit, hanem a gyümölcsöt nassolják, akkor ez lesz számukra is a természetes. Ehhez viszont kell, hogy időt fordíts arra, hogy megfelelő minőségű alapanyagokat szerezz be, mert egy dohos, ízetlen hipermarketes répa rágcsálása senkinek nem lesz élvezetes. A beszerzett alapanyagokból, pedig főzzetek, szokja meg azt, hogy az étel a konyhából jön, nem pedig a futár hozza dobozban. Amikor pedig már kicsit nagyobb, vond be őt is, jó móka lesz.
Tudom, hogy ez időigényes, de hidd el, kiskamaszkorban ráeszmélni, hogy csak a csirke falatokat és a sült krumplit eszi meg, sokkal fájdalmasabb lesz, mert onnan sokkal nehezebb és rögösebb az út az egészséges ételek felé. Ha nincs ötleted, hogy miket készíts, akkor a YouTube csatornámon és itt a blogon is számtalan receptet találsz.
2. Terhesség és szoptatás alatt kiemelten figyelj magadra
Az első pillanattól, amíg el nem kezditek a hozzátáplálást, te vagy a közvetítő az étel és a babád között. A kezdeti kívánós-falási rohamokkal szegélyezett úton próbálj meg te is minél egészségesebben és változatosabban étkezni.
Ilyenkor megnövekszik a vitamin és ásványi anyag igényünk, amelyet a legjobb organikus gazdálkodásból származó élelmiszerekkel fedezni. Emellett, főleg a téli időszakban szakemberek javasolják a speciális vitaminkészítmények fogyasztását is. Ha nem vagy benne biztos, hogy mit és milyen mennyiségben kellene pluszban bevinned, és ilyen célra milyen természetes alapú étrend kiegészítők vannak, akkor kérd szakember segítségét!
3. A hozzátáplálás időszaka alapozza meg a jövőt
Az egyik legfontosabb időszak a gyermeked életében, amikor elkezd megismerkedni a különböző ételekkel. Megkóstolja, ízlik neki, másnap megkóstolja, és a földön végzi ugyanaz az étel. Ez utóbbi nem azt jelenti, hogy soha nem fogja megenni a sütőtököt, csak annyit, hogy most nem kér, de ettől ne mondj le róla, kínáld vele meg máskor is! Elég abba belegondolni, ha mi is egy almás pitére kívántunk rá, hiába teszik elénk a zöldborsófőzeléket, nem biztos, hogy akarunk belőle enni :-)
Én nagyon élveztem ezt az időszakot, szinte csak az utazásokhoz vittem bébiételt, amúgy magam főztem a mini adagokat, és ösztönből (egy kis szakirodalmi háttérrel) nagyon jól ment. Nem tudom, hogy mi volt a "módszerem" kategóriája, bár 7 éve szerintem még nem volt ilyen nagy választék belőle, amiben elég sok anya elvesztve érzi magát, és nem tudja, hogy kihez forduljon, ha nincs a közelében egy rutinos családtag, vagy egy segítőkész védőnő.
Fotó: Kiss Andrea / Happy Photo
A segítő "barátnője" lehet bárkinek Ambrus Éva, és az ő új könyve, az Anya, kérek még!, mert nem csak recepteket, de tippeket és trükköket is megoszt, hogy hogyan lehet a legtöbbet kihozni ebből az időszakból. Ráadásul a Kidexpo-n személyesen is lehet Évivel konzultálni, ha úgy érzed elakadtál, vagy csak szeretnéd a legjobban csinálni.
4. Csinálj kedvet a zöldségekhez kreatív tányérokkal
Fotó: Picifalat
A pürékorszak után nem sokat várat magára a dackorszak, amikor mindenre a válasz egy határozott NEM. Ilyenkor kell elővennünk a kreatív énünket és megpróbálni kedvet csinálni ahhoz a zöldséghez, vagy gyümölcshöz, amit múlt héten még megevett, most pedig kategorikusan elutasít.
A gyerekek imádják, ha a tányéron különböző figurák jelennek meg és azokat lehet megenni, nem pedig a répát vagy az uborkát. Elsőre talán macerásnak tűnhet, és úgy érzed Te erre képtelen vagy, de ha egy kis inspirációt merítesz Picifalat vagy a Manó Menü Instagram oldaláról, akkor menni fog!
5. Csempészd bele más ételbe, gondold újra az alapanyagokat
A pürékorszak után szépen át lehet vezetni a smoothiekra is a gyerkőcöket, mert akkor még megvan nekik a valódi zöldség-gyümölcs ízélmény, így még nincsen ellenérzésük például egy zöld itallal szemben. Smoothie formájában rengeteg nyers zöldséget és gyümölcsöt tudsz, szinte észrevétlenül belecsempészni a napjaikba. Ráadásul egy smoothieba olyan alapanyagokat is el tudsz rejteni, amit nem eszik meg, pedig hasznos lenne. Erre már mutattam 4 példát egy korábbi videómban.A másik nagy kedvencem az édességek újragondolása, mert a picik remélhetőleg még nem fogyasztottak annyi mesterséges és túlcukrozott és túl "ízfokozózott" édességet, hogy ne fogyasztanák szívesen a természetes, aszalt gyümölcsökből és magokból álló ízbombákat, amelyeket akár együtt is elkészíthetünk a Kidexpo-n november 22.-én pénteken, ahol 1 órától a színpadon mutatok gyors, egyszerű receptet!
6. Ha ez nem elég - elő a vitaminokkal
Ha ezek ellenére kétségeid vannak, hogy elegendő vitaminhoz és ásványi anyaghoz jut-e gyermeked, vagy pont azért mert nem tudod rávenni a gyermekedet a zöldség-gyümölcs fogyasztásra, akkor keress olyan étrend kiegészítőt, amely minél természetesebb módon fedezi a gyermeked vitamin és ásványi anyag szükségletét. Ha úgy érzed, hogy probléma lehet az állag és az íz, akkor a Kidexpo-n lehetőség lesz vitaminkészítmények kóstolására is.
Találkozunk jövő hétvégén!
A cikket a KidExpo szervezője szponzorálta.
Ezek is érdekelhetnek:
9+1 tipp a babaszoba berendezéséhez
Ezeket a gyerekeket idegenek bámulják a neten! A Tiéd is köztük van?